Божићни број Младог Православца

24. децембар 2013.

Нови број Младог Православца  ускоро излази из штампе. Ову богату божићну и новогодишњу честитку упућену грађанима Пирота писали су сви по мало: и свештеници, и чланови редакције, и они највеселији -  дечија дружина Емануил. Прелистајте овде  нови 37. број билтена храма Рождества Христовог, а од недеље га можете потражити и у самом храму.



Предавање о покајању и исповести


10. децембар 2013.

У препуној читаоници Народне библиотеке у Пироту одржано је предавање о важности покајања и исповести а предавач је био отац Мардарије из манастира Светог Јована Богослова. Православно удружење "Владика Василије Костић" је одабрало праву тему у право време. Нека би Милостиви Бог дао да ова реч духовника помогне свима који су је чули и који ће је тек чути (преузмите снимак) како би смо што достојније и свечаније дочекали велики и сверадосни празник Рођења Богомладенца Христа

Фото: http://www.orthphoto.net/photo.php?id=14055

Писма Радоја Домановића у Архиву Старе цркве

7. децембар 2013. године


У току лета ове године наш Архив је посетио господин Бошко Антић из Ниша, син чувеног пиротског намесника Љубомира Антића кога стари Пироћанци и данас памте и помињу у лепим сећањима. Чика Бошко нам је тада великодушно уступио писану заоставштину свога оца у којој смо затекли и преписе писама Радоја Домановића. Овај велики књижевник и сатиричар писао их је у Пироту где је радио као професор српског језика у Гимназији. У првом од 29. августа 1895. године (а које је сачувано у деловима) он саветује свог пријатеља Ристу да напусти престоницу и дође у неку паланку попут Пирота, у којој нема београдске укрућености и затегнутости. Међутим, у другом писму од 4. 10. 1895. Радоје износи жалбе министру на „ћифтанске паланачке духове“ који прогоне његову прву и једину љубав Наталију Ракетић.


Слава хора и промоција монографије


28. новембар 2013.

Слава хора "Свети Јован Златоусти" ове године је обележена нарочито свечано у препуној сали Гимназије. Разлог томе био је важан јубилеј - 125 година хорског певања у Пироту. То је и наслов пригодне монографије која је те вечери представљена а коју је приредио Давор Лазаревић, професор историје у ОШ "Свети Сава". Ово значајно издање представили су Братислава Вучић, председница "Удружења за неговање музичке уметности Св. Јован Златоусти", рецензент Владимир Тошић, лектор Сања Костић, као и сам аутор који је говорио о свом истраживачком раду и мноштву занимљивости са којом се сусретао у пребогатом културном наслеђу нашег града. Сви присутни су добили бесплатан примерак монографије чије је објављивање помогла СО Пирот. Славски колач пресекао је отац Небојша Вујић старешина Тијабарске цркве, а ово славље су нарочито увеличали својим доласком свештеник Мирослав Николић и његова супруга Сања у чијем топлом дому су крајем прошлог века и почела прва хорска окупљања и дружења. Желимо диригенту хора Јелени Лазаревић и свим члановима удружења још много певачких прослава и јубилеја.





Изашао је нови број "Младог Православца"



 Аранђеловдан 2013. 

Тридесет и шести број Младог Православца изашао је из штампе у повечерје Аранђеловдана и биће бесплатно дељен у храму Старе цркве од сутрашњег празничног дана па надаље. Добротвор овог (као и претходног) броја је пиротска издавачка кућа и штампарија Пи-прес. Билтен нашег храма можете прелистати овде.

Отац Војислав Билбија у Пироту

16. новембар 2013. године

Хуманитарна помоћ из Холандије била је само делић онога што је Пироћанцима донео отац Војислав Билбија из далеке Холандије. Његова васкршња радост, његова јеванђелска љубав и стамена вера били су најлепши и најдрагоценији поклони тужним и осамљеним височким сељанима које је посетио у току јучерашњег дана, али и свима нама који смо се те вечери окупили у свечаној сали Гимназије да чујемо његову силовиту реч и предивну песму. Тема "Православље и спорт" о којој је отац Воја говорио прерасла је у животну исповест проткану многим бурним и судбоносним догађајима који су његову немирну и богочежњиву душу довели до Спаситеља Христа. У току данашњег дана отац Војислав је служио божанствену Литургију у Суковском манастиру а затим је посетио и наш храм где је даривао присутну децу поклонима. Незаборавно дружење са оцем Војом организовало је наше православно удружење "Владика Василије Костић" у сарадњи са Спортским центром и  Институтом за борилачке вештине и спортове „Црна кобра“. Предавање можете преузети овде.









Фото: Дарко Бјелопавлић

Промоција књиге за ђаке са веронауке


12. новембар 2013. године

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEin5NzqYSwhheHwzn6tsHPT5t7qwzNKAqBvUkoXjMDEqM0crGgqv-OmvaIbn0IVGOeRf3V3AXqpKHbg280tX1pmi1hHEBTh7D2c_I0PmXb2rT2M5EyNJU5wjZyJKOqxcgNRUj05qli4K4Nc/s1600/knjiga++za+web.jpgПарохијски дом Старе цркве у Пироту постао је ових раних новембарских дана и дом занимљивих књижевних дружења. Преко двеста ђака из оближњих школа присуствовало је низу промоција на којима је представљена илустрована књига у стиху „Живот Светог Димитрија“, а које су организовали свештеници и верници нашег храма као и вредни вероучитељи ђакон Душко Видачић, Бранкица Видојевић, Мирослав Панчић и Никола Младеновић. Аутор дела, Жељко Перовић је на овим књижевним вечерима (понекад и матинеима) читао своје стихове и одговарао на занимљива и шаролика питања присутних ђака. Прва промоција је одржана у суботу 2. новембра пред члановима православне дружине „Емануил“ а затим су уследиле бројне промоције за ђаке трећег, четвртог, петог и шестог разреда Основних школа „Вук Караџић“ 8. септембари „Душан Радовић“. Сви присутни су од организатора добили по једну поклон књижицу. Колико су овакви догађаји иновативни, креативни и потребни у школској настави показује и податак да су на промоције пристизала и деца која похађају грађанско васпитање.


Са ученицима 6. разреда и вероучитељицом Бранкицом

Предавање мати Ефросније о вери и љубави

5. новембар 2013. године


Благо нама док имамо калуђере у којима пламти дух светог владике Николаја и његовог богомољачког покрета! Њихова реч никада није сентиментална, научно опора, филозофски нејасна, већ је искрена, животна, храбра и гађа човека право у срце. Такву реч и такво предавање приредила  нам је мати Ефросинија игуманија манастира Темске 4. новембра 2013. године у читаоници Народне библиотеке у Пироту када је говорила на тему "Вера и Љубав". Ово душекорисно и радосно дружење са монахињом која је скоро читав свој животни век провела у манастиру, организовало је наше православно удружење „Владика Василије Костић“. 

Снимак са предавања можете послушати овде.

Отворен гроб деда Нектарија, митрополита пиротског


1. новембар 2013. године

Приликом радова на уређењу дворишта Старе цркве у Пироту откривена је надгробна плоча* у којој је тачно пре 160 година сахрањен у седећем положају пиротски митрополит Нектарије. У књизи „Српски Јерарси“ пише да је он био Грк са острва Митилене и да је остао у добром сећању код старих Пироћанаца. Деда Нектарије, како су га од миљоште звали, стигао је у наш град 1836. године, одмах након Пиротске буне којом су наши преци изиричито захтевали прекид несносне турске тираније, смену њиховог ајана и прогон похлепног грчког владике Јеронима. Те године у граду је избила и куга која је однела чак 4.000 живота...

Деда Нектарије није знао српски ни речи, говорио је грчки и служио се тумачем, али је хришћане у Пироту чувао и добро се с чорбаџијама слагао, пише Владимир Николић у свом делу „Стари Пирот“. Он сматра и да је улогу владикиног преводиоца и писара вршио Пејча, чувени пиротски даскал који је о већим празницима и у храму проповедао. 

Занимљиво је и да деда Нектарије, за разлику од других фанариота, није наметао богослужења на грчком језику већ је у Пироту и околини брижно неговао народна, "славјанска" богослужења. Годину дана пре своје кончине, деда Нектарије је отворио прву школу у Пироту, а постоји податак да је те исте године даривао Цркву са 29.000 гроша. Овај "мирни и кротки човек" (како га описује Милош Обреновић) упокојио се 1853. године, након седамнаест бурних година проведених на трону пиротске митрополије оставивши неизбрисив траг на духовност и просвету у нашем граду.

Његова гробница је необична, наликује малом храму у коме је уснули деда Нектарије постављен у седећем положају окренут ка истоку да ту сачека васкрсење мртвих и живот будућег века. Наспрам њега је мала лучна увала у зиду, налик апсиди. Могуће је да је приликом погреба у њој постављена нека икона која се у међувремену распала.

Нека би Бог Милостиви дао да и ми истрајемо у овим нашим тешким временима, као што су деда Нектарије и сви наши благочестиви преци истрајали да у времена нељудска остану људи, да у времена христоборна остану Христови и стигну у вечну радост Његову. Амин.

* Први пут гробница је откривена 1990. године. о томе читајте у картици "Историја храма" текст наше др Борке Лилић



Промоција књиге у медијатеци ОШ "Свети Сава"

20. октобар 2013.

У медијатеци основне школе "Свети Сава" одржана је 16. октобра промоција на којој је игуман манастира Свете Тројице код Љубовије, јеромонах Серафим Петковић, представио Пироћанцима три дела чувене руске књиге "Флавијан" као и свој ЦД са духовним песмама. Иако вест о промоцији није стигла до медија (долазак оца Серафима је био неизвестан до последњег дана), те кишне октобарске вечери у медијатеци је пристигао велики број људи. Након краће најаве нашег оца Марка Дабића, отац Серафим је прочитао пар цитата из ових душекорисних дела, отпевао уз пратњу гитаре неколико богољубивих песама монаха Симона, а затим је стрпљиво одговарао на многа питања присутних. Његове дивне поуке о браку и породици, о рађању и васпитању, о потреби хитног свенародног покајања, о магији и јединој заштити од ње, чудотворним иконама, посту и молитви, светом Причешћу... претвориле су ову промоцију у велики духовни догађај који ће се засигурно дуго памтити и помињати у граду. Дво и по часовно дружење, окочано је целивањем мале чудотворне иконе Светог Сисоја Великог, заштитиника деце, иконе која је обилато промироточила управо у манастиру Свете Тројице.

Археолошка открића у дворишту Старе цркве

18. октобар 2013.
   
Радови на уређењу дворишта наше Старе цркве донели су нам и неке археолошке занимљивости. Са југозападне и северозападне стране храма пронађени су остаци узаних камених зидина које вероватно потичу из 19. века и чиниле су део неког мањег, помоћног објекта или ограде. У мноштву турске керамике, пронађен је и један римски новчић и једна опека са занимљивом резбаријом. Стручну реч о њима очекујемо од нашег уваженог арехеолога Предрага Пејића.






Успешна хуманитарна продаја књига

28. септембар 2013.


Данас је на Гушевици, у току преподнева, одржана хуманитарна акција православног удружења "Владика Василије Костић" на којој су грађани Пирота куповали изложене књиге од којих је сав приход намењен оболелом Зорану Гогићу.  Да су Пироћанци достојни потомци својих милостивих и богољубивих предака казује и податак да је за тих неколико часова од продаје и прилога сабрано 11.610 динара што је драгоцена помоћ немоћном брату Зорану пред престојећу зиму. Надамо се да ће удружење наставити са овако лепим акцијама на свеопшту корист а у славу Божију. Амин.

Концерт у Саборној цркви у Пироту

26. септембар 2013.

У повечерје великог празника наше православне Цркве, Крстовдана, у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Пироту, одржан је концерт хора Свети Јован Златоусти, којим је почело обележавање 125 година хорског певања у Пироту.
Диригент хора, Јелена Лазаревић, певачи и солисти хора улепшали су вече пред празник и обећали исти такав доживљај и у нашем храму Рождества Христовог. Хору Свети Јован Златоусти придружила су се и деца црквене дружине "Емануил" из наше Старе цркве, изводећи три песме: Маријо Славна, Недеља у храму, Тебе појем и потврдили свој не мали пред Богом певачки таленат, који ће се уз пуно труда и Божију помоћ умножити, на спасење себи и ближњима, а Богу у славу.
 Нека би Господ дао да се овако лепи духовни и културни догађаји умноже у нашем граду. Амин.





Молебан за почетак нове школске године

22. септембар 2013.

Данас, након свете Литургије, у Старој цркви је одржан Молебан за почетак нове школске године на коме су присуствовала деца са веронауке. Поред благослова за успех у школи,  ђаци су добили и мале поклоне од свештенства Цркве - православне књижице.


Успеније Пресвете Богородице - Слава града Пирота


28. август 2013.

Успеније Пресвете Богородице, Градска литија, Слава града Пирота, Његово Преосвештенство епископ нишки Господин Јован







Нова фото галерија нашег блога


26. август 2013.

Постављен је линк за галерију фотографија, кликните овде:
ФОТО ГАЛЕРИЈА 



Хуманитарна акција удружења "Владика Василије Костић"

Обележена Слава часописа "Млади Православац"


30. јули (по новом) 2013. 


Храм Рождества Христовог у Пироту има свој часопис – то је Млади Православац који је почео да излази по благослову Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г.Г. Иринеја. Први број је изашао на Преображење Господње 1999. године. До августа 2013. године, изашло је 35 бројева. Овај часопис ради група волонтера и излази захваљујући добротворним прилозима верника. Слава часописа је света великомученица Марина (17/30.јули). 

 



Отац Миљан Панић освећује славски колач у присуству хора "Емануил" и верног народа 2013. године на дан свете Марине. 

 












Славско послужење у црквеном дворишту.


 + + +


Храм Рождества Христовог у Пироту има свој часопис – "Млади Православац" који је почео да излази по благослову Његовог Преосвештенства Епископа нишког Г.Г. Иринеја, на Преображење Господње 1999. године. До августа 2013. године, изашло је 35 бројева. Овај часопис ради група волонтера и излази захваљујући добротворним прилозима верника. Слава часописа је света великомученица Марина (17/30.јули).
   +  +  +

Овде можете да погледате и преузмете старе бројеве часописа и листића  
"Млади Православац" у PDF формату:
Млади православац бр. 34, Света Марина 2009. године
Млади православац бр. 33, Божић 2008/9. године 
Млади православац бр. 32, Света Марина 2008. године 
Млади православац бр. 31, Васкрс 2008. године
Млади православац бр. 30, Божић 2007/8. године
Млади православац бр. 29, Велики Пост 2007. године
Млади православац бр. 28, Велика Госпојина 2006. године
Млади православац бр. 27 Мала Госпојина 2005. године
Млади православац бр. 26 Васкрс 2005. године
Млади православац бр. 25, Савиндан 2005. године
Млади православац бр. 24, Света Марина 2004. године
Млади православац бр. 23, Васкрс 2004. године
Млади православац бр. 22, Свети Трифун 2004. године
Млади православац бр. 21, Преображење 2003. године
Млади православац бр. 20, Свети Трифун 2003. године
Млади православац бр. 19, Аранђеловдан 2001. године
Млади православац бр. 18, Велики Пост 2001. године
Млади православац бр. 16/17, Божић 2000/1. године
Млади православац бр. 14/15, Мала Госпојина 2000.  (Православни брак и породица)
Млади православац бр. 13, Успеније 2000. године
Млади православац бр. 12, Света Марина 2000. године
Млади православац бр. 11, Спасовдан 2000. (Тема: Светиња живота)         
Млади православац бр. 10, Васкрс 2000. године
Млади православац бр. 9, Страсна седмица 2000. године
Млади православац бр. 8, Часни Пост 2000. године
Млади православац бр. 7, Сретење 2000. године
Млади православац бр. 6, Божић 2000. године
Млади православац бр. 5, Ваведење 1999. године 
Млади православац бр. 4, Свети Димитрије 1999. год.
Млади православац бр. 3, Света Петка 1999. год.
Млади православац бр. 2, Мала Госпојина 1999. год.
Млади православац бр. 1, Преображење 1999. год.

Подлистак - О понашању у храму













 

Историја храма и богослужења


 Храм Рођење Христово, Стара црква или Пазарска како се у народу одомаћило, грађена је од 29. јула до 21. децембра 1834. године, захваљујући добровољним прилозима богатих мештана.

Стара црква има ферман, који је издат из царског Дивана У Цариграду, у време султана Абдул Меџида ибн Махмуда. Овим документом се одобрава градња цркве и чува се у цркви.

У време када је грађена стара црква у Пироту, поред Срба највише је било Турака и нешто мање Јевреја и Рома. У граду је већ било 8 џамија. Ово је, без сумње, редак храм у овом делу Балкана, у који се улази након силажења низ неколико степеника. Разлог овакве градње је у томе што православни храм није смео бити биши од турске џамије. Да би се испоштовала одлука султана као и правило да унутрашњост храма олтаром има дужину од 22м , ширину од 13м и висину од 10м , темеље и саму цркву требало је укопати у земљу. Тако је храм добио неопходну висину, а с друге стране, оближњој џамији није реметио доминацију, што је очигледно и била намера султана.

Градитељ цркве је био тада познати мајстор Андреја из Велеса, који је градио цркве и у Нишу, Скопљу, Смедереву, Мостару и Сарајеву.

Унутрашњост цркве је веома декоративна. Иконостас је изузетно леп, са ликом Спаситеља и Богоматере, апостолима и светитељима.
Живопис цркве радио је зограф Самоковлија па је самим тим рађен у познатом самоковском стилу иконописа. Монаси Хиландарци, који су живели у Пироту, у коме је Хиландар имао свој метох, такође су се заузимали као иконописци. Фреске на зидовима храма осликао је пиротски сликар Чедомир Крстић.

У унутрашњости  је 6 дрвених стубова, који подупиру свод цркве. Црква има и две певнице, а око њих су столови за старе и болесне.

Црква је имала неколико вредних и старих рукописаних књига. Овде су нађене и две Србуље - једна писана на пергаменту(зечија кожа), а друга на хартији.

Црква Рођење Христово освећена је 21. децембра 1834. године, осветио ју је владика Јероним. Први црквени епитропи били су: кир Виден Јовановић Гога Ценовић, Панајот Поповић и Димитрије Петровић. На каменој плочи, изнад улазних црквених врата, уклесана су имена епитропа, међу којима је најзначајније име Хаџи Неше Филиповића.

Црква се у прошлости није издржавала једино од милостиње богатијих верника, Било је и ситних, али честих поклона у новцу, прикупљених за време Литургије и при другим обредима. Она је примала поклоне у кандилима, зејтину, воску, иконама, литијама, књигама итд.

Године 1837. на место владије Јеронима дошао је владика Нектарије. Умро је 1853. године и сахрањен је у Пироту, по тадашњем обичају, у седећем ставу и то у гробници иза олтара цркве. Приликом археолошких радова у дворишту цркве 1990. године ова гробница је откопана, снимљена и конзервирана.

Иначе до Старе цркве била је зграда Митрополије и о њој се за сада мало зна, осим да је изгорела у пожару. Ова зграда је је од 1868. до 1869. године била средиште Српске школе, која је успешно одолевала покушајима да се у Пироту заведе бугарски језик за време бугарске егзархије.

У дворишту је звонара са три звона, реконструисана јуна 2000. године.

У току је реновирање цркве, постављен је нови кров, урађена је фасада и очекује се наставак рада на даљој рестаурацији.

Приликом извођења ПТТ радова у улици иза цркве 2007. године, откопани су темељи старе цркве. Раније се веровало да је Храм Рождества Христовог био грађен на темељима старе цркве, али је овом приликом доказано да је старија црква била неколико метара североисточно од данашње црквене грађевине. С обзиром да је откопан само један сегмент темеља и да истраживање нажалост није настављено, немогуће је дати више података о тој грађевини али је засигурно рећи да је духовно благо Пирота много веће него што се мислило.

Због својих, пре свега, историјских и архитектонских вредности 1986. године проглашена је културним добром.

Храм Рођење Христово као славу слави Божић, 7. јануара (по новом календару).

+  +  + 





Чудотворна икона Пресвете Богородице “Достојно јест”



Пироћанци су били веома познати по својим поклоничким путовањима у Свету Земљу, Хиландар и друге манастире, попут  Рилског манастира. Свети владика Николај Велимировић је једном приликом Пирот назвао Малим Јерусалимом, управо због великог броја хаџија.

Једна група од 56 Пироћанаца је 1923. године стигла у Хиландар за које је том приликом приређен свечани дочек. Пироћанци су манастир даривали пиротским ћилимом и новцем, обишли и друге манастире Свете Горе Атонске, које су такође даривали новцем и поклонима. Братство ћелије Св. Јована Златоустог је том приликом, као уздарје, предало Пиротским чорбаџијама две изузетне и чудотворне иконе Пресвете Богородице - Млекопитатељницу за цркву Успенија Пресвете Богородице у Тијабари, где се она и данас налази, и Достојно Јест - за цркву Рождество Христово на Пазару. Иконе су дочекане у Пирот са великим почастима. Чувају се као највеће светиње у пиротским црквама а има и забележака да су људима доносиле чудесна исцељења од многих болести.



Аксион Естин - Достојно Јест је главна икона-заштитиница читаве светогорске заједнице. Налази се у Кареји у мермерном иконостасу који потиче из 10. века. На њој је приказана Пресвета Богородица која држи дете Христа, у стилу који се зове Елеуса, то јест Милосрдна. Са овом иконом је повезано овакво предање. Једне суботе, неки монах је кренуо из своје келије на бденије у Протату. Одлазећи, он је наложио свом ученику да у келији одржи богосужење. Касније се пред младим учеником појавио непознати монах и замолио за годтопримство. За време јутрења, посетилац је стао пред икону Богородице, певајући химну, коју нико до тада није био чуо:



Достојно јест

Јако во истину

Блажити Тја, Богородицу,

Присноблаженују и Пренепорочнују,

И Матер Бога нашего,

Честњејшују херувим и славњејшују

Без сравњенија серафим,

Безистљенија Бога Слова рождшују,

Сушчују Богородици,

Тја, величајем!



На завршетку је отпевао и добро познату химну Иже херувими. На молбу ученикову, гост је речи Химне Достојно јест исписао прстом на каменој плочи, а затим је ишчезао као анђео поручивши: Одсад тако за увек певајте и ви и сви православни хришћани. Подвижник схвати да га је походио житељ неба - Архангел Гаврило.

Икона је пребачена у Протатски храм, а камена плоча је даривана Константинопољском патријарху као најчудесније знамење.

На икони Достојно јест, дариваној Пироћанцима, стоји натпис: Сија Св. Икона написана и освјашчена на Св. Атонскои Горе В. Руској обитељи Св. Јована Златоустаго при настојатељи јеромонахом Кириле с братији 1914 год.

Икона Пресвете Богородице је смештена са леве стране олтара на постаменту. Њена чудотворна моћ показала се три године по доласку у Пазарску пиротску цркву. То је догађај везан за велику поплаву 30. јуна 1926. године, када је црква Рождества Христовог била испуњена водом до доњих прозора. Побожни Пироћанци су повлачења воде управо до нивоа висине постамента на коме је била постављена икона Достојно јест, приписивали самој икони Пресвете Богородице.



+ + +



Чудотворна икона Пресвете Богородице “Отрада и Утјешеније”


Утешитељка је стигла у наш храм на Благовести 1922. године као поклон пиротског обу­ћара Сотира Љубеновића који је у Старој цркви био тутор, а вршио је и улогу појца. На маргинама богослужбених књига стоје бројни записи овог богољубивог занатлије који верно осликавају његову пламену душу и дубоку побожност, али и важне тадашње градске догађаје, као и његове личне и породичне радости и трагедије.

Пресвета Богородица је преко “Утешитељке” објавила своју милост ка Пироћанцима и пре даривања иконе храму. Она је пратила пиротске борце у чувеном окршају на Тумби 1913. године када је српска војска победила знатно бројније Бугаре. У борбама се нарочито истакао пиротски Трећи пешадијски пук, а честитке су стигле и од Степе Степановића, чувеног војводе који је, по једном сведочењу владике Василија Костића, говорио да су његови стари дошли из околине Пирота.... На полеђини иконе о овом славном боју стоји забележено:  „За сво време ратовања носио је Сотир Љубеновић, обућар из Пирота, војник 3. позива. Мати Божија, благодаримо ти што си нас спасла. Не остави нас до конца живота нашега. Амин.“ и „били смо у 3. батаљон 1. чете, командир нам био Ставра Тошић”. 

Пресвета Богородица “Утешитељка” је две године касније, у Првом светском рату, опет сачувала Пироћанце који су из борбе сви до једног изашли живи и неповређени. И о томе постоји запис  богољубивог Сотира: „Ратовали смо са иконом и 1915. на Лесковац са Бугарима и пола изгину, а нас Пироћанци до једног сачува Мати Божја. Нека по нас наша деца памте и славе Матер Божју.“ 


Иако се “Утешитељка” прославља 3. фебруара,  у Старој пиротској цркви је од самог почетка пракса да се пред њом сече колач на Ивањдан, 7. јула, у спомен славне победе на Тумби која се управо тог дана догодила милошћу Пресвете Богородице. 

На икони “Утешитељки” лице Богомладенца је љутито, док израз Богородичиног лица одише благошћу и милостивошћу, њена рука као да помера синовљеву ручицу са својих усана. Ова необична представа је везана за чудо које се догодило на Светој Гори у Ватопеду 807. године, када су морски разбојници намеравали да посеку монахе и опљачкају манастирска блага. Тада је ватопедска икона оживела и Мајка Божја је са ње дојавила игуману о долазећој опасности, упркос покушају њеног Сина да је руком одврати од тога, рекавши да калуђери заслужују казну. Игуман је брзо дозвао братију и док им је говорио шта се збило, сви са удивљењем приметише да је положај Богородице и Христа на икони сасвим измењен. Монаси су се хитро успели на манастирске зидине и одбранили од непријатељског напада. Ова икона данас стоји у ватопедском параклису а њене копије се налазе широм православног света. 

Молитва Пресветој Богородици Утешитељки

Целоме свету надање, Пречиста Дјево, Пресвета Богородице, утехо наша! Не одбаци нас грешне који се у милост Твоју уздамо: угаси пламен греховни и покајањем ороси усахла срца наша, очисти ум наш од помисли греховних, прими молбе што  ти са уздахом из душе и срца приносимо. Буди заступница наша пред Сином Твојим и мајчинским молитвама умири праведни гнев Његов. Исцели душевне и телесне ране, Владичице, болести наше излечи, умири буру злих напада вражјих, уклони бреме грехова наших, не дај да сасвим пострадамо и утеши тугу скрушених срца наших, да те славимо до последњег уздаха нашег. Амин.



+ + +



Распоред богослужења у храму Рождества Христовог у Пироту:
Јутрење сваког дана (осим недеље) у 7:30 ч.
Вечерња служба, 16:00 ч.
Света Литургија недељом и празницима у 8:00 ч.


Свештенство:
јереј Миљан Панић (старешина храма), јереј Јован Глишовић, јереј Петар Крстић



Радници цркве:
Снежана Панчић
Адреса:
Храм Рождества Христовог (Стара или Пазарска црква)
ул. Ћирила и Методија бр.1
18300 Пирот
Србија

тел. (010) 310-094

Интернет адреса: http://staracrkvapirot.blogspot.com/

+ + +

Више фотографија на следећем линку:
ФОТО ГАЛЕРИЈА 

+ + +






Дружина "Емануил"


Рад са најмлађима је увек најважнији, најтежи али и најлепши задатак - то је случај и у Храму Рождества Христовог у Пироту.

Веронаука за децу  је уведена 1994. са доласком оца Миломира Павловића на место старешине храма, са благословом Његовог Пресовештенства епископа нишког Г. Иринеја. Часове верске наставе је групи деце од првог до петог разреда држао Александар Ђаковац, тада студент Теолошког факултета у Београду а сада свештеник и инспектор за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке.

Рад са новом генерацијом деце 2007. године преузеле су васпитачи Љубинка Ђорђевић и Сања Ставрић, док је хор, црквено појање и веронауку преузела проф. енглеског језика Тањица Перовић. Та група деце је махом одрасла у храму Рождества Христовог и названа је "Емануил", подсећајући на младог Спаситеља а и кредо групе - "с нама је Бог".
У току 2011. године, под покровитељством општине Пирот, раду постојећих васпитача придружила се и Ирена Тошић Красић.

Данас групица броји око дванаесторо деце узраста од седам до дванаест година и укључена је у комплетан духовни и црквени живот храма. Деца прислужују као чтеци и поју за певницом (одговарање на Литургију, појање празничних тропара и духовних песама) али и презентују научено кроз извођење рецитала после свете Литургије о већим празницима.

Часови веронауке са основима црквеног и духовног појања одржавају се једном недељно пратећи календарски круг празника.






+  +  + 

Више фотографија на следећем линку:
ФОТО ГАЛЕРИЈА 

+  +  +