Силазак Светог Духа на апостоле - Духови - Педесетница - Тројице

После Христовог вазнесења ученици су остали у Јерусалиму и често су се окупљали и заједно се молили Богу очекујући с нестрпљењем обећанога Утешитеља, Духа Светога, који од Оца исходи. На Педесетницу, педесет дана од Васкрсења, сви су били заједно, кад хука испуни сву кућу и показаше се огњени језици који се спустише на сваког од апостола. Изашавши на кров од куће, проговорили су и проповедали окупљеном народу језицима које до тада нису знали, тако да су их сви окупљени, и Јевреји и иноверни, разумели. Сила Светог Духа одмах је почела да дејествује, јер је Петар ватреном речју придобио тога дана три хиљаде људи за Христову науку. Овај дан се сматра даном рођења Цркве Христове. Богослужења на Педесетницу одликују се вечерњом службом, која се обавља у наставку Литургије када се читају молитве за даривање Духа благодати, за исцељење телесних и душевних тегоба, и да нас он све удостоји небеског Царства. Ова мољења, због усрдности, узносе се уз клечање и плетење венаца. Ти венчићи се носе кући и стављају поред иконе и кандила на зид. Зеленило обнавља природу, а Дух Свети обнавља душе наше као и целокупно биће. Овај празник се назива и Тројице, јер се појавило и физички Tpeћe Лице Свете Тројице - Свети Дух. 

Молитва Светом Духу
Царе небески, Утешитељу, Душе истине, који си свуда и све испуњаваш,ризницо добара и даваоче живота, дођи и усели се у нас, и очисти нас од сваке нечистоте и спаси, Благи, душе наше.









фото: Т. Перовић

Освећење храма Светог Саве у Великом Јовановцу





Завештање владике Василија Костића  је испуњено. У његовом родном селу Великом Јовановцу данас је освећен храм Светог Саве, коме је поставио темеље далеке 1937. године чију је изградњу омела бугарска окупација. Одбор за изградњу храма је формиран 2007. године на иницијативу тадашњег епископа нишког Иринеја а на стогодишњицу рођења епископа Василија. После шест година окончани су и грађевински радови на храму.
Овај украс пиротског Светосавља и један од најлепших и најакустичнијих храмова у пиротској општини осветио је владика кумановски Јоаким из Македоније уз саслуживање пиротског свештенства и присуство бројних верника. Након богослужења, епископ је одржао беседу о значају дела Светог Саве.

Спаљивање моштију Светог Саве на Врачару, 2015.

фото: Д. Бјелопавлић


Празнични "Православац"

Пред вама је 41. број "Младог Православца", билтен Старе пиротске цркве. У њему се налази мноштво занимљивог и разноврсног садржаја пригодне за читање у предстојећим празничним данима. Ту су Васкршња размишљања светог владике Николаја, два поучна текста нашег владике нишког Јована, празнична реч старешине храма оца Миљана, занимљив путопис нових пиротских хаџија из Свете земље, Васкршња прича чувене хаџи Босе која је пре више од пола века објављена у старом "Православном мисионару", текст Бранкице Тасић о одређивању датума празновања Васкрса, занимљива животна прича на пиротском говору "Ката владићина" наше уважене сараднице Мирјане Јонић Игић, чланак о новоканонизованом свецу Пајсију Светогорцу,  текст "Најстарија црква у Пиротском округу" чика Камена Панића, разне поуке, песме, и обавезна хроника у којој су истакнути важни духовни догађаји у граду у претходном периоду. Билтен је бесплатан и биће дељен у Старој цркви од Великог петка па надаље. Нека Господ стоструко узврати одговорном уреднику листа јереју Миљану Панићу, уредницима овог броја Бобану и Сањи Ставрић,  као и свима који су учествовали у његовој изради и помогли да осване пред сам Васкрс. Нови "Православац" можете прелистати овде.

О изградњи храма

Мало који град у Србији може да се похвали тако дивно исказаном љубављу ка Рођењу Христовом као што може Пирот. Та љубав покренула је наше претке на далека путовања, хаџилуке, чак до Свете Земље и Витлејема. Као божићни звездари и пастири, притицали су Пироћанци чудесној пећини у којој је, по речима Светог владике Николаја, почело да куца најтоплије срце на овоме свету. Овом љубављу је и усред града Пирота подигнут 1834. године величанствени споменик посвећен Божићу - храм Рождества Христовог.

Обест турска није дозвољавала да се светиња хришћанска, а особито српска, много уздиже и да буде приближно једнака њиховим џамијама. Зато су Турци дали наредбу да нова црква мора бити ниска и не слутећи да ће она тако укопана, укуткана и топла, још више подсећати на свету пећину витлејемску. 

Стара црква у Пироту подигнута је за време турског султана Абдула Махмута посред мноштва тадашњих џамија и минарета, а у близини речице Боклуџе која је протицала кроз центар града. Градња је почела крајем јуна и била окончана релативно брзо, већ 21. децембра, упркос “чуми” и колери које су се у то време појавиле и “помориле свет”, како пише на једном књишком запису. Многи народ је тада отишао у збегове у Присјан и друга околна села, склањајући се од ових пошасти које су се по правилу јављале прво у турском делу града и одатле шириле на хришћанске махале и околна сеоска насеља.


Освећење новоподигнутог храма обавио је пиротски митрополит Јероним, један од оних грчких архијереја који нису остали у добром сећању побожних Пироћанаца због великих намета  и народу неразумљивих служби на грчком и турском језику. Храм је подигнут прилозима самих грађана Пирота. О томе сведочи плоча која се и данас налази узидана изнад главног улаза у храм а на којој пише:


“У славу Свете, Једносуштне, Животворне и Неразделне Тројице, Оца и Сина и Светога Духа, подиже се овај божествени храм Рождества Христова, настојањем господина хаџи Неше Филиповића, господина хаџи Видена Јовановића, господина Ћире Нешовића, господина Цветка Ћурчибаше, господина Живка Ђаковића, господина Живка Стаменовића, господина Димитрија Петровића, господина Гоге Ценовића и издашношћу богобојажљивих хришћана, житеља овог града, лета 1834.”

Угледни грађани Пирота су тада одабрали из својих редова прве епитропе, чуваре Старог храма, кир Видена Јовановића, Гогу Ценовића, Панајота Поповића, Димитрија Петровића и предали им на чување све црквене ствари. Чорбаџије су имале право и дужност да прегледају њихове рачуне и то су радиле углавном о Божићу. Након две године, бирали су нове епитропе који су се одмах јављали владики на саветовање. Тада би им пиротски архијереј дао упутства како да обављају своју дужност и притом би их упозоравао: „Ви од сада постајете с Богом ортаци, пазите да не турите огањ у џеп!“ 

Мало је познато да је овај првобитни храм из 1834. године трајао само двадесетак година. Био је саграђен од слабог материјала и постао  је склон паду услед честих поплава и једног пожара који га је у време Нишке буне 1841. прилично оштетио. Зато су богољубиви Пироћанци решили да на истом месту подигну храм од јаче грађе. Заузимањем грчког митрополита Антима, царска дозвола -  ферман стигла је у Пирот 1855. а храм је био готов следеће године. Пола века касније Милан Анђелковић је у Шематизму Епархије нишке из 1900. године оставио леп опис овог обновљеног храма: 

“Ако и није Стара пиротска црква толико знатна због своје грађевинске технике, она је знатна због своје прошлости, доба и форме у којој је подигнута. Сем тога, у овом светом храму, пред скромним ликовима светитеља, Срби у најцрњим данима претешког ропства добијаху необичну и чудесну силу и моћ, те могаше у току толиког низа година да изнесу чисту и непомућену свест народну и сачувати своје име и понос српски... Подигнута је до речице Боклуџе, а на домаку неколико турских џамија, од којих једна, на 150 метара даљине, и сада постоји. Зидање ове цркве у средини толиких минарета и нехотице наводи човека на помисао да је у том крају вароши био у превази турски живаљ, па су увиђавнији Срби - чорбачије, увидели опасност од тога по своју православну веру хришћанску, па зато и дадоше видљив знак љубави према истој и загрејаше топлином вере једноверне, да се не поведу за мухамеданском већином у средини својој. 

Црква је у облику лађе а стила византијског. Од тврдог је материјала и ванредно је добро конструисана и озидана а за то су доказ неколике поплаве од како је црква сазидана и чији су зидови често по неколико дана у води били, па им ипак ништа није могло наудити. Свод и кров начињени су од слабог материјала - дрвета, но удешени су тако вешто, да до данас и ту није требала велика оправка што је такође доказ да је то вешта рука радила и да је здрава и издржљива грађа употребљена”.

 Данас нема Боклуџе, нема турских џамија, ни минарета који су као копља претећи били усправљени свуд око хришћанске богомоље. Из овог описа једино Стара црква стоји на свом месту, тиха и стамена, баш као вера старих пиротских чорбаџија и хаџија.  

Из књиге "180 година Старе цркве у Пироту"

Слика 1: Ктиторска плоча изнад улазних врата храма

Слика 2: Фотографија Старе цркве у периоду између две обнове. Овако је храм изгледао након 1856. а пре 1926. када је највероватније црква добила данашњи изглед. Изглед првобитног храма из 1834. године нам није познат.

Мали Светосавци славе своју Славу

Уочи великог празника и школске славе Светог Саве, васпитачице из вртића Змај, Зорица Костић, Јасмина Стоиљковић и Јелена Ранчић, заједно са вероучитељицом Сањом Ставрић, довеле су групу од око седамдесеторо деце у наш храм где су након вечерње службе пресекли славски колач. Деца су затим рецитовала научене стихове о великом српском свецу да би заједно са својим васпитачицама запалили свеће у припрати храма. Овај мали молитвени догађај је приредила Предшколска установа "Чика Јова Змај" у сарадњи са Православним удружењем "Владика Василије Костић" из Пирота.















Фото и текст: Т.Перовић

Библиотека


Након ослобођења од Турака у Старој цркви је затечена „лепо уређена књижница у којој су све књиге нумерисане и у орман смештене“ Било је ту свега 87 већином богослужбених књига. Наш врсни историчар др Илија Николић је имао прилике да 1960. године у библиотеци Старе цркве прелиста Полуустав из 1691. века, руски Триод из 1725. године и мноштво старих богослужбених и поучних књига.


Данас Стара  црква поседује десетак наслова из 18. века, од којих је најстарији руски илустровани Пролог за март и април из 1750. године, објављен у Кијево-печерској лаври. Међу њима су и две руске књиге из 1760. године: Велики Псалтир са упоредним тумачењем Светих Отаца, као и поуке Гедеона Криновског посвећене руској царици.


Књиге објављене у 19. веку верно осликавају бурна времена и разне утицаје који су тада деловали у Пироту. У мноштву руских издања има и јелинских уџбеника историје, граматике и природних наука из времена грчких митрополита, међу којима је и неколико књига на бугарском из времена владика егзархиста као и потоњих бугарских окупација. Ту је и српски Псалтир из 1838. године, два Србљака из 1861. године и мноштво домаћих издања од којих је најстарије “Хранилиште душе” са поукама Светог Никодима Агиорита, објављено у Трсту 1800. године залагањем Викентија Ракића, старешине цркве Светог Спиридона у истоме граду. Занимљив је и Псалтир издат у Букурешту 1824. године са катихизисом у предговору, као и једна богословска књига објављена у Русији 1816. у којој су сабрани текстови о Васељенским саборима, разне поуке и правила великих отаца Цркве Христове...

Записи на маргинама ових старина имају посебну вредност. Писани су на старословенском, понајвише на српском, локалном наречју, а има белешки и на бугарском, грчком, па чак и турском језику. Сви они су дигитализовани 2013. године, залагањем чланова православног удружења “Владика Василије Костић” из Пирота. 
У току је и формирање Архива Старе цркве у коме постоји огромна несређена грађа. Потребно је много рада и љубави да ова писана заоставштина буде очишћена, обрађена, проучена и представљена пиротској јавности у некој од просторија при храму.  Ако Бог да, биће то права ризница драгоцених података о историји Пирота коју ће моћи да користе историчари, вероучитељи, просветни радници, ђаци и студенти, разни истраживачи... (из књиге "180 година Старе цркве у Пироту")


Прангија из Старе пиротске цркве

Прангија је врста малог топа из кога се пуцало о великим празницима и радосним градским догађајима. Она се оглашавала из дворишта Старе пиротске цркве нарочито о Васкрсу, са првим јутарњим звонима о чему постоји писана забалешка из 1936. годину у Архиву Старе цркве. Данас се чува у ризници храма.

(Фото: Дарко Бјелопавлић)


Богојављење и пливање за Часни крст у Пироту, 2015.






На велики празник Богојављења Господњег и крштења нашег Спаситеља Господа Исуса Христа, у храму Рождества Христовог је после Свете литургије и литије око храма вршено водоосвећење пред мноштвом верног народа. Након дељења освећене Богојављенске водице, кренула је Литија да би се на Пиротском кеју спојила са Литијом из Саборног храма и заједно упутиле према градском базену где се пливало за Часни крст. Иако је вода била ледено хладна, ове године се за крст надметало 52 такмичара међу којима су и две даме. Најбржи је био Милош Вучић, двадестодвогишњак из Пирота. Отац Миљан Панић, старешина храма Рождества Христовог,поздравио је све присутне поздравом "Бог се јави!" и поделио пригодне поклоне такмичарима, молитвеник и крстиће. Присутнима се обратио и председник Општине Пирот, Владан Васић, и уручио победнику вредну икону Господа Исуса Христа. http://staracrkvapirot.blogspot.com/ фото и текст: Тањица Перовић

Мир Божији, Христос се роди!

Веома свечано како и доликује најрадоснијем празнику уједно и храмовној слави прослављен је Божић у храму Рођења Христовог. Празничну Литургију служио је старешина храма отац Миљан Панић уз саслуживање осталог свештенстваа одговарала је певница са децом Дружине "Емануил" али и сав народ присутан у цркви. Причешћен је велики број верних а након Литије око храма пререзан је колач. Овогодишњи колачар Ненад Ђорђевић у име Спортског центра предао је колачарство Мишку Ћирићу руководиоцу Дома културе Пирота. На крају је послужен већ традиционално веома укусан гулаш и друго послужење.























Фото: Тањица Перовић