Преображењe Господње у храму Рођења Христовог у Пироту


Господњи празник Преображења прослављен је литургијским сабрањем у храму Рођења Христовог у Пироту. Светом службом Божијом предстојао је отац Петар Крстић уз саслужење оца Миљана Панић, у молитвеном присуству бројног верног народа и одговарање певнице храма.
У празничној беседи, након читања Светог Јеванђеља, отац Петар је протумачио значај Преображења Христовог: „Господ није позвао своје ученике на Тавор само да би се преобразио и открио им Своју божанску природу, онолико колико су то они могли да схвате, већ их је тиме позвао и на молитву. Сваки пут када устанемо на молитву, ми се дижемо на Гору Тавор. То јесте физички подвиг али се са висине боље види па и онај ко се моли Богу има далеко бољи духовни вид. Они који се чврсто држе овоземаљских брига не могу да виде силу божанску и то је Господ Исус Христос хтео да покаже својим преображењем.“
Након заамвоне молитве освећено je грожђе а након службе и славски дарови.



Цркве и манастири посвећени Светом Илији у пиротском крају

Цркве и манастир посвећени Светом Илији 

у пиротском крају.

Може се слободно рећи, да је Свети Илија један од најпоштованијих светаца у пиротском крају. Постоји један манастир, неколико цркава као и многи оброци (записи или заветни крстови) у селима, као и у Новој Мали, насељу града Пирота, посвећени Светом Илији. Житељи сада потопљеног села Завој и његови потомци окупљају се на Илиндан око свог заветног крста на месту Селиште око 3 км од језера и некадашњег села. Димитровградска села Борово и Доња Невља славе овог светог пророка. Светом пророку Илији посвећене су следеће цркве и један манастир:
1. манастир код села Рсовци, из друге половине 19. в.
2. црква у селу Срећковац, саграђена 1876. г.
3. црква у селу Сопот, саграђена 1849. г.
4. црква у селу Црвенчево, из 15. века
5. манастир на брду Ћелташ, код села Барје Чифлик, древно свето место
6. црква у селу Клисура, из 1907. год., грађена на постојећем црквишту званом "стара црква"), Општина Бела Паланка, Пиротски округ